Tipy na výlety

Poděbradsko Vám nabízí spoustu možností na výlety v blízkém i vzdálenějším okolí.

Město Kouřim

Nejstarší město v Čechách s ojediněle zachovalým komplexem hradeb, raně gotickým chrámem sv. Štěpána s kaplí sv. Kateřiny a gotickorenesanční zvonicí nesoucí obrácené zvony. Zajímavé je i Muzeum lidových staveb z různých oblastí Čech. Od našeho penzionu v Poděbradech je Kouřim vzdálená zhruba 25 km.

Hrad Kost

Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Hrad Kost se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj, na trase Jičín – Mladá Boleslav. V blízkém okolí můžete navštívit další turisticky zajímavá místa jako jsou: zámek Humprecht, zřícenina hradu Trosky, skalní město a zámek Hrubá skála a mnoho dalších. Přibližně 50 km na jih od hradu Kost se nachází další turisticky oblíbený objekt – Zámek Karlova Koruna.

Zámek Dětenice

Původně gotická tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Nejvýznamnější však byla přestavba, která proběhla v letech 1762 – 1765, kdy zámek dostal svou nynější pozdně barokní podobu. Roku 1948 vyvlastnil zámek stát a nechal ho zpustnout. V letech 1998 – 2000 proběhla nákladná rekonstrukce a zámek i s přilehlými pivovarem je tak nyní opět otevřen veřejnosti.

Prachovské skály

Snad nejznámější a nejnavštěvovanější české skalní město s mnoha pozoruhodnými skalními útvary a výhledy. K prohlídce slouží dva okruhy – malý a velký, dle zdatnosti a zájmu o poznání skalního města. Malý měří jen 1,5 km a slouží jen k letmé prohlídce, případně pro rodiny s malými dětmi. Velký okruh je asi 5km dlouhý, ale zvládnou je i zdatnější malé děti. Především tak můžete obdivovat většinu vyhlídek i zajímavostí, které Prachovské skály nabízí.